Złoto Inwestycyjne
Złoto inwestycyjne to obok złotych monet sposób inwestowania. Można je nabyć w formie sztabek o najwyższej próbie 999,9 z renomowanych instytucji. Poza tym jedna trzecia wydobytego złota – jako rezerwa walutowa – jest niedostępna dla inwestorów i od dziesięcioleci pozostaje zamknięta w skarbcach banków centralnych. Według oficjalnych danych to 30,7 tysiąca ton kruszcu.
W handlu podstawową jednostką złota jest uncja trojańska (jubilerska), czyli 31,1035 grama. Nazwa trojańska pochodzi nazwy miasta Troyes w północno-wschodniej Francji, w średniowieczu ważnego ośrodka handlowego.
Pierwsze transakcje w handlu złotem i srebrem zaczęły się w Londynie już w XVII wieku.
Ceny zlota
Działalność pionierów londyńskiego rynku złota była wstępem do utworzenia London Gold Fixing w 1919 roku. Londyńskie fixingi ustalające ceny złota i srebra, były podstawą stworzenia struktury londyńskiego rynku złota oraz kooperacji firm handlujących na tym rynku.
Aż do 1980 roku fixing (procedura ustalania kursu) złota w Londynie ustanawiało tylko 5 firm, które jako jedyne posiadały statusy członkowskie w London Gold Fixing.
Na początku lat 80-tych londyński fixing złota ustanawiała coraz większa ilość członków. W 1986 roku wprowadzono ustawę regulującą działalność sektora finansowego Financial Services Act, co umożliwiło powstanie w 1987 roku LBMA (London Bullion Market Association).
Sztabki zlota
Najczęściej spotykane są sztabki o wadze 400 uncji (400 × 31,1 gramów = 12,44 kg). Podstawowa jednostka rozliczeniowa w międzybankowym (i międzynarodowym) obrocie złotem. Tę samą jednostkę stosuje się również na giełdach.
Sztabki złota o masie 400 uncji spełniają tzw. standard Good Delivery. Jest to standard ustalony przez LBMA, który wymaga m.in. aby sztabki miały masę pomiędzy 350 a 420 uncji i próbę co najmniej 995. W takiej właśnie postaci fizyczne złoto wymieniane jest pomiędzy bankami i dużymi instytucjami handlującymi metalami szlachetnymi.
Spotykane są także sztabki o innej masie, np. 1 kg. W ostatnich latach w krajach, gdzie obowiązuje metryczny system miar spotyka się sztabki o masie podanej w gramach, np. 1g, 5g, 50g, 100g, 250g.
Największa sztaba złota na świecie ma masę 250 kg i próbę 999,9. Została wytopiona w 2005 roku w Japonii przez Mitsubishi Materials Corporation. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości.
Złoty Australijski Kangur wykonany jest ze złota próby 999,99. Jego wymiary wynoszą w przybliżeniu 80 cm średnicy i 12 cm grubości. Jej masa wynosi jedną tonę. Nominał to 1 mln dolarów australijskich. Dzięki swojej olbrzymiej masie i wymiarom Złoty Australijski Kangur jest najcięższą, największą i najbardziej wartościową dotychczas wykonaną złotą monetą bulionową na świecie. Monetę wyemitowała wszystkim znana australijska mennica Perth Mint, która uczyniła z Australijskiego Kangura złotą ikonę Australii.